תשברו את השרשרת!

איתי אגמון, CTO מטריקס טופ קיו

אז החלטתם שאתם רוצים להקים אוטומציה של בדיקות תוכנה בגלל שאתם מעוניינים לשפר את איכות המוצרים ולקצר את זמני שחרור הגרסה? מעולה! אבל חשוב לזכור-

פרויקטי אוטומציה הם פרויקטי תוכנה, וככאלו- הם יכולים להיכשל כמו כל פרויקט אחר.

אחת מהטעויות הנפוצות ביותר שעלולה להביא אותנו לכך, היא ניסיון להעביר את הבדיקות הידניות שלנו, כפי שהן, לבדיקות אוטומטיות.

בדיקות ידניות תוכננו מראש לבודקים ידניים. הן בדרך כלל ארוכות ולרוב דורשות עבודה מול ממשק המשתמש של המערכת. מכיוון שממשק המשתמש מתוכנן לאפשר לבני אנוש לבצע פעולות על המערכת ואילו אנחנו רוצים לכתוב תוכנה שתבצע פעולות, רק הגיוני שהממשק איננו מתאים לה והתוצאה היא: מערכת בדיקות איטית ולא יציבה.

אז מה עושים? שוברים את השרשרת!

המערכות הנבדקות בדרך כלל בנויות מיחידות שונות המהוות שרשרת של מידע ועיבודים.

לדוגמה: צד לקוח, Gateway, מגוון מיקרוסרביסס ויחידות עיבוד מורכבות שאחראיות לפעולות אצווה כמו למידת מכונה.

במערכות מסוג זה, ניתן לקחת כל חלק במערכת ולבדוק אותו באופן מנותק. ההתממשקות אליו, תהיה בדרך המתאימה לו וכנראה גם מתאימה יותר לאוטומציה. כך נקבל בדיקות עם דרגות חופש גבוהות יותר, מהירות ויציבות הרצה ויכולת חקירה טובה יותר של בעיות. לעיתים נצטרך לממש יחידות שמסמלצות פעולות של יחידות אחרות (Stub), אך בדרך כלל התועלת עדיין תהיה גבוהה.

אבל מה עושים בכל זאת עם ממשק המשתמש?

אפשר לבדוק אותו גם כן, אבל במידה ושברנו את השרשרת, כמה עשרות טסטים יכולים עכשיו להספיק, מכיוון שמרבית המערכת כבר בדוקה היטב.

 

כותב המאמר הינו איתי אגמון, CTO ב-Top-Q.
מעוניינים לשמוע עוד מאיתי? צרו קשר


Top-Q, זרוע האוטומציה של מטריקס, מתמחה באוטומציה כפרויקט פיתוח. צוות מובילי הטכנולוגיה ומהנדסי התוכנה המנוסים שלנו פועלים כיחידית בוטיק מובחרת בתחום פיתוח האוטומציה וכחלק אינטגרלי ממטריקס בדיקות ואוטומציה.
מגוון השירותים שלנו מקיף את כל הנדרש בתחום האוטומציה – החל בהקמה והטמעת תשתיות בדיקות, סגירת חוב טכנולוגי, כוח אדם מיומן וכלה בהדרכות ופיתוח יכולות עצמאיות בארגון. כל זאת מאפשר ללקוחותינו לייעל את תהליכי הבדיקות באמצעות צמצום משאבים ועלויות, קיצור משך זמן הבדיקות ושיפור איכותן.

רוצים לשמוע עוד? דברו איתנו

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם