הפתרון למחסור במהנדסי אוטומציה

Rony Byalsky, Automation Expert, Matrix Top-Q

 

אם אתם מנהלי בדיקות ואוטומציה, בוודאי נתקלתם בקושי לגייס מפתחי אוטומציה מנוסים ובעלי יידע טכני הדרוש לצורך ביצוע העבודה בארגון שלכם. בשנים האחרונות הביקוש לעובדים בתעשיית ההייטק הישראלית הולך וגדל: זה נכון ביחס לכל תפקידי ה-R&D, וזהו גם המצב בתחום האוטומציה. פשוט אין מספיק מועמדים איכותיים בעלי רשימת הכישורים שכולם מחפשים. רוב רובם של המהנדסים הוותיקים והמנוסים כבר מזמן יושבים באחת מחברות ההייטק המפנקות, וקשה לפתות אותם לעבור לעבוד דווקא אצלכם. תשאלו את כל ציידי הראשים כמה קשה הם עובדים.

קושי נוסף למצוא מהנדסי אוטומציה נובע מהעובדה שפיתוח אוטומציה נתפש כפחות זוהר ויוקרתי לעומת תפקידי פיתוח מוצר. אפשר לכתוב מאמר נפרד על הסיבות שהביאו לתפישה הזאת והאם היא מוצדקת, אך זהו אחד הגורמים לכך שבוגרי מדעי המחשב לא ממהרים להשתלב בתחום פיתוח אוטומציה ופחות אנשים זורמים לכיוון הזה.

מפתח אוטומציה חזק נדרש לשלוט במגוון גדול של טכנולוגיות, ולהחזיק ביידע מקצועי רב: הוא צריך לדעת לתכנת, ורצוי ביותר משפה אחת, להבין מושגים ושיטות מעולם הבדיקות, להכיר כלים, פרוטוקולים, ספריות תוכנה ומתודולוגיות עבודה. וכל הידע הזה צריך להיות תואם ל-Stack הטכנולוגי הספציפי לארגון שלכם. לאור הקשיים הנ"ל, נשאלת השאלה- כיצד תוכלו בכל זאת לבנות צוות בדיקות אוטומטיות איכותי בארגון שלכם?

Matrix Top-Q בשיתוף עם מכללת ג'ון ברייס, מציעה פתרון למחסור במהנדסי אוטומציה מיומנים בתהליך דו-שלבי המורכב מקורס אוטומציה ייעודי לבעלי רקע מתאים, שלאחריו התלמידים המצטיינים משתלבים בעבודה על פרויקט אמיתי אצל אחד מלקוחות החברה. במסגרת עבודתם על פרויקט האוטומציה "בעולם האמיתי", הבוגרים מקבלים ליווי מתמשך והמשך הכשרה וחניכה על ידי מומחי האוטומציה של Matrix Top-Q.

הסילבוס של הקורס תוכנן בקפידה על-ידי המומחים של Matrix Top-Q על סמך היכרותם עם צרכי השוק, לאור עשרות פרוייקטי האוטומציה שכל אחד מהם הקים וניהל, ומתוך ניסיון אישי בגיוס עובדים לתפקידי פיתוח אוטומציה. האקספרטים של Matrix Top-Q הם גם אלה שמעבירים את הקורס בו נלמדים הנושאים המבוקשים ביותר כיום בתחום האוטומציה: תכנות בשפות פייתון או ג'אווה, Selenium, Appium, בדיקות API, שימוש ב-Git, שילוב האוטומציה בתהליכי CI באמצעות Jenkins, ועוד.

מבחינת התלמידים, מסלול זה מהווה פתרון מושלם עבור מי שמחפש הזדמנות להשתלב בתעשייה כמתכנת: אנשי QA השואפים להתקדם לכתיבת קוד, בעלי השכלת מחשבים שאינה תואר במדעי המחשב מאחת האוניברסיטאות המוכרות, וכל אותם גאונים שלמדו לתכנת באופן עצמאי, אבל מסיבה כזו או אחרת לא הלכו ללמוד את התחום באוניברסיטה.

חשוב להזכיר שפרויקט אוטומציה "רציני" הוא קודם כל פרויקט תוכנה, ומפתח אוטומציה נדרש להיות מתכנת חזק לכל דבר ועניין. באותה נשימה יש להדגיש שמקצוע התכנות זה לא משהו שמתאים לכולם, ולא לכל אחד יש את היכולת לחשוב כמו מתכנת. מסיבה זו המועמדים למסלול עוברים סינון קפדני על ידי האקספרטים של Matrix Top-Q, ורק אלו שהפגינו פוטנציאל אמיתי נבחרים להשתתף בקורס, ורק המצטיינים מבין בוגרי הקורס מיועדים להעסקה בפרויקטים אמיתיים.

ומה היתרון של כל זה עבורך אם את/ה מחפש/ת לגייס מפתחי אוטומציה?

מלבד החיסכון המשמעותי בעלויות הנובע ממודל ההעסקה של ג'וניורים, יתרון אדיר הוא "עסקת החבילה" שתקבלו, במסגרתה אחד מהאקספרטים של Matrix Top-Q מגיע אליכם, מנתח ומאפיין את הצרכים והדרישות הייחודיים לכם, ומבצע את ההקמה הראשונית של תשתיות התוכנה החיוניות, בדגש על ארכיטקטורת תוכנה נכונה ו-Best practices (זהו החלק המורכב ביותר בפיתוח של פרויקט אוטומציה). ביחד עם האקספרט, אחד או יותר מבוגרי הקורס המצטיינים יתחיל לעבוד אצלכם כמפתח אוטומציה. הבוגר יעבוד כתף אל כתף עם האקספרט, תוך שהוא בונה על התשתיות שפיתח האקספרט. האקספרט מלווה ומנחה את המהנדס הצעיר, מלמד אותו את כל הדרוש לעבודה על הפרויקט הנוכחי, ומוודא שבשום שלב הוא לא מאבד כיוון, ועומד בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר.

ככל שעובר הזמן המהנדסים הצעירים צוברים ניסיון, הולכים ומשתפרים, ובסופו של דבר מגיעים לעצמאות מקצועית ולא זקוקים יותר לליווי של האקספרט. בסיום התהליך הצמחנו דור חדש של מהנדסי אוטומציה חזקים, מוכשרים ועצמאיים שיש להם את כל הידע והכלים כדי להצליח בעבודה על פרויקט האוטומציה בארגון שלכם.

במידה והמסלול שהוצג כאן מעניין אתכם, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר, ואשמח לספק פרטים נוספים.

כותב המאמר הינו רונן ביאלסקי, Automation Expert במטריקס Top-Q.
מעוניינים לקבל עוד פרטים בנושא מרונן ושאר המומחים ב-Top-Q? צרו קשר!


Top-Q, זרוע האוטומציה של מטריקס, מתמחה בתחום האוטומציה של בדיקות. מטריקס Top-Q כוללת מגוון שירותים בתחום האוטומציה– הקמה והטמעת תשתיות בדיקות, סגירת חוב טכנולוגי, הדרכות ופיתוח יכולות עצמאיות בארגון, פתרונות Codeless לבדיקות וכן הקמת צוותי בדיקות אוטומציה במהירות ועם כח אדם איכותי, מנוסה ומיומן. כל זאת מאפשר ללקוחותינו לייעל את תהליכי הבדיקות באמצעות צמצום משאבים ועלויות, קיצור משך זמן הבדיקות ושיפור איכותן. עם למעלה מ-150 לקוחות מכל המגזרים ברחבי הארץ, אנו גאים להיות מספר 1 בפרויקטים של בדיקות ואוטומציה, על פי סקר STKI לשנת 2021. 

רוצים לשמוע עוד? דברו איתנו

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם